Trei din patru fermieri români folosesc semințe certificate. Un procentaj care ar trebui să crească. În același timp, Uniunea Europeană pregătește un regulament referitor la noile tehnici genomice. Noua legislație va deschide porțile sectorului de cercetare în domeniu.
Am discutat la Rural cu Andrei Măruțescu – Președintele Alianței Semințelor din România și Mihaela Gherghișan, corespondent RFI România la Bruxelles.


